Dil Temizleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Merhaba, Harika bir gün değil mi? Uyandınız, yüzünüzü yıkadınız, dişlerinizi fırçaladınız, saçınızı başınızı düzelttiniz, özenle seçtiğiniz kıyafetinizi giydiniz ve evden çıkacaksınız! Bir şey unutmadınız mı? Evet unuttunuz! Dilinizi temizlemeyi unuttunuz...

Başta ağız bakımı ve sağlığı olmak üzere tüm vücudun sağlığı için dilin temizlenmesi çok önemlidir. Sağlığınız için en az dişlerin temizliği kadar dil temizliğine de önem verilmeniz gerekir. Peki dil temizliği neden önemli? Ağızdaki kötü kokudan vücuda yerleşen toksinlere kadar bir çok sağlık probleminin önemli nedenlerinden bir tanesi de dil temizliğinin yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Dil Temizliği hakkında bilinmesi gerekenleri başlıklar halinde sıralayarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Dil Temizlemenin Faydaları

1 - Genel diş sağlığını destekler

Diliniz temizlenmediğinde bakteriler dil mukozasına yerleşir ve tüm ağız sağlığını olumsuz yönde etkiler. Diş eti enfeksiyonlarına ve boğaz iltihaplarına neden olur. Bu nedenle dilinizi temizlemek ağzınızın tamamını sağlıklı tutmanın en iyi yoludur.

2 - Ağız kokusunu giderir

Ağızda ki ve nefesinizde ki kötü koku dilinizde çürüyen yiyecek artıklarından kaynaklanır. Dilinizde bulunan bakteriler yiyecek parçacıklarını yemeye başlayabilir ve bu nedenle doğal bir kimyasal tepkime ortaya çıkarak nefesinizin çok kötü kokmasına neden olabilir. Dilinizi kazımanız yani temizlemeniz besin artıklarıyla birlikte kötü kokuyu da ortadan kaldıracaktır.

3 - Tat duyusunu arttırır

 Dil üstünde oluşan beyaz tabaka tat alma duyusunu azaltır ve yediğiniz besinlerin tadını tam olarak alamamanıza neden olur. Dilinizi temizlediğinizde yediğiniz yemekten içtiğiniz suya kadar her şeyin gerçek tadını aldığınızı hissedersiniz.

4 - Toksin Reabsorbsiyonunu Önler

Dil üzerinde oluşan beyaz tabaka vücudun çıkarmaya çalıştığı toksinlerdir. Bu toksinler temizlenip dışarı atılmadığı zaman yiyip içtiklerinizle birlikte tekrar vücuda geri döner ve vücutta birikir. Buda karaciğer, ve böbrek başta olmak üzere tüm organların ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya gelmesine neden olabilir. Vücudun dengesinin ve işleyişinin bozulmaması için dilde toplanan zehirli toksinlerin ve kimyasalların temizlenerek ortadan kaldırılması gerekiyor.

5 - Organlarınızı Uyarır

Dil temizliği kalp ritimlerini düzenler, dalak, safra kesesi ve karaciğeri uyararak daha iyi çalışmasını sağlar.

Kısaca özetleyecek olursak; Ağız sağlığının korunması, ağızdaki ve nefesteki kötü kokunun giderilmesi, bakteri oluşumunun önlenmesi, oluşan bakterilerin tekrar vücut tarafından emilmesinin önlenmesi, toksinlerin atılması, tat duyusunun korunması ve organların daha verimli çalışması için dil temizliğinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor.

Dil Temizliği Hangi Periyotlarla Yapılmalıdır?

Dil temizliğinin ideal olanı, diş fırçalama ile orantılı olarak temizlemektir. Fakat en az sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa temizlenmelidir. Özellikle sabah uyandığımızda dilimizin üstünde biriken toksin ve bakterileri tekrar vücudumuza geri göndermemek için mutlaka temizlememiz gerekmektedir.

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil temizliği kazıma yöntemi ile veya fırçalama yöntemi ile yapılır. Diş fırçanız haricinde bir fırça kullanarak ve eczaneden satın alabileceğiniz dil temizleyici aparat ile dilinizi kazıyarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca dilinizi temizlerken diş macunu veya farklı bir ürün yerine bir miktar karbonat ile en iyi sonucu elde edebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder